piątek, 6 maja 2016

Jaga na Facebook'u:Żyj i daj żyć innym


Ludzie mają nieznośną skłonność do oceniania i krytykowania innych i to nie przez pryzmat swoich przeżyć, tylko przez pryzmat swojej złośliwości, przez pryzmat swojej bezmyślności, przez pryzmat poczucia swojej nieomylności i poczucia, że tylko ich zdanie o wszystkim jest najważniejsze i jedyne na tym padole łez.  
Stoję w sklepie, z nazwy samoobsługowy, ale żeby kupić 15 dag żółtego sera, trzeba odczekać swoje w ogonku, na stoisku mięsno-wędliniarsko-serowym. W kolejce jest jakieś 5 osób. Dla mnie niewiele. Ale innego zdania jest stojąca, tuż przede mną, młoda mama, trzymająca na rękach kilkuletnie dzieckiem. Dziecko się nudzi. Zaczyna się wyrywać z jej objęć i wić niczym węgorz. Matka stawia go na podłodze. Maluch goni między regały, zaczepia rączką o półkę z herbatami i kilka paczek spada na podłogę. Mama dziecka ze spokojem podchodzi i układa porozrzucany towar. Za chwilę dziecko wraca, mama po cichu zwraca mu uwagę, żeby uważał przy bieganiu. Za chwilę sytuacja powtarza się. Mały człowieczek ewidentnie się nudzi, no a pani obsługująca stoisko wychodzi z założenia, że jest w pracy a nie na wyścigach i w międzyczasie wyciąga z worów pęta kiełbasy, powoli układając w ladzie chłodniczej, mając nas, klientów, w dalekim poważaniu. Chłopczyk, na oko 4-5 letni niecierpliwi się coraz bardziej. Coraz głośniej protestuje. Kobieta stojąca przed nami obraca się kilkakrotnie z miną wyrażającą dezaprobatę na zachowania malca. W końcu się odzywa: „jaki ty jesteś niegrzeczny, jak będziesz taki niedobry to przyjdzie pan i cię zabierze od mamy….” Maluch patrzy na nią w milczeniu, przytula się do swojej mamy, jego broda zaczyna się trząść i wybucha nieoczekiwanym płaczem. Jego buzia wygięła się w podkowę i mama dziecka żadnym sposobem nie może go uspokoić. Nie wytrzymałam. Mówię głośno do kobiety, żeby dała dziecku spokój, bo ono się nudzi jak już musi kogoś się czepiać, to może zwróci uwagę księżniczce za ladą, żeby zajęła się klientami a nie towarem. Nachylam się do malucha i po cichu mu coś mówię na ucho. Dzieciak zaczyna się uśmiechać przez łzy….Matka dziecka patrzy na mnie z wdzięcznością. Pyta
-„Co mu pani powiedziała?” ,odpowiadam
-„To nasza tajemnica, prawda Mały?”, Mały kiwa głową i jeszcze przez łzy mówi
-„Jestem Karol a nie mały” 
-„OK., jestem Jaga”, maluch uśmiecha się szeroko…
Oczekując, aż jaśnie pani sprzedająca nas obsłuży wymieniamy drobne grzeczności. Co widzisz w ogonku przy stoisku z serem? Ty widzisz marudzące i biegające dziecko a ja widziałam bezradną matkę i chłopca przerażonego głupimi komentarzami bezmyślnej baby.
Jesteśmy w restauracji. W stoliku obok siedzi młode małżeństwo z trójką dzieci. Żadne z nich nie miało więcej niż 10 lat. Podchodzi do nich kelner. Zamawiają. Dzieci wybierają coca-colę, frytki i inne dania, które ze zdrowym odżywianiem nie mają nic wspólnego. Co widzisz?? Widzisz bezmyślną matkę, której nie zależy na zdrowiu dzieci? Widzisz rodziców, którzy pozwalają dzieciom decydować o tym, co mają jeść? A ja widzę rodzinę, której udało się wyjść na wspólny obiad pierwszy raz od roku. Widzę zmęczoną codziennością matkę, która raz na jakiś czas pozwala swoim pociechom zjeść to, na co im nie pozwala na co dzień.  Widzę rodzinę, która chce spędzić miło czas….  
Mąż zasypia na kanapie. Obiecał, że spędzicie razem wieczór…. Jesteś zła. Co widzisz?? Ty widzisz chrapiącego faceta, który znów śpi i nie dotrzymał słowa a ja widzę faceta, który mnie kocha, widzę faceta zmęczonego, po ciężkim dniu. Widzę faceta któremu jest zimno, przynoszę koc i go przykrywam….. 
Siedzimy w przychodni, w kolejce do lekarza. W poczekalni siedzą dwie młode dziewczyny, które cały czas się śmieją. Pacjentka, starsza pani, oczekująca również do lekarza rodzinnego głośno komentuje ich, jak to nazwała, niestosowne zachowanie. Co jest niestosownego w śmiechu? Ty widzisz niewychowane gówniary, ja widzę roześmiane i beztroskie nastolatki, które, póki co, nie mają powodów do trosk i zmartwień stąd ich szczery i beztroski śmiech.


Bo nie zawsze to na co patrzysz,  wygląda tak jak to widać, nie wszystko jest właśnie takie jak Tobie się wydaje. Nie jestem panią idealną, jestem zazwyczaj złośliwa i sarkastyczna. Ale często wolę się koncentrować na faktach a nie sytuacjach…Życie nauczyło mnie, że skoro nie znam faktów, nie mam prawa komentować, oceniając wybory i zachowanie innego człowieka. Wiadomo, że często sobie pomyślę, że ja to bym zrobiła tak albo inaczej… No i już nie zadaję sobie pytania „jak można”- bo jak zauważyłam można, dużo można. Ale zostawiam to dla siebie albo daję upust na blogu… ale to krytyka, która jest skierowana do anonimowych osób i anonimowych sytuacji, nie sprawia, że ktoś poczuł się gorszy. Jeśli nie potrafię przejść obojętnie obok takich sytuacji – unikam ich. Drażniły mnie i śmieszyły dziewczyny na siłowni, na której miałam wykupiony karnet, więc zmieniłam siłownię. Czasami nie potrafimy nic innego poza krytykowaniem i ocenianiem, więc chcąc uchodzić za jedyny słuszny wzorzec swojej rasy, za nieomylnych i idealnych oceniamy wszystko i wszystkich wokół, nie zadając sobie trudu poznania faktów. O internetowym hejcie nie chce mi się nawet wspominać. Warto poznać prawdę zanim rzucimy tym przysłowiowym kamieniem. Oceniamy grę pozorów, a krytykując innych podnosimy swoje poczucie wartości. Mówiąc o kimś „on jest takim bałaganiarzem, leniem, nierobem, śpi do południa” równie dobrze możemy powiedzieć „ja jestem pedantem, ja jestem pracowity, ja wstaję o świcie”. Ja, ja i ja… Wytykając komuś wady, przynajmniej we własnych oczach stajesz się lepszym człowiekiem. To jest najprostszy sposób na dowartościowanie się. Kąsamy i plujemy jadem nie zastanawiając się nad niczym. 

Znam inne, lepsze sposoby na dowartościowanie siebie i swojego przerośniętego ego, niż pokazywanie swojego, rzekomo, idealnego obrazu. Każdy z nas ma inny system wartości, wg którego ocenia innych, ale każdego z nas kształtowało inne życie, inne problemy i sytuacje. Więc jakim prawem…?? Przecież nie mamy prawa oczekiwać, że ktoś dostosuje do nas swoje życie i zacznie postępować zgodnie z naszym zdaniem. To dlaczego się nam wydaje, że tylko nasze poglądy są słuszne?? Dlaczego nie warto oceniać i krytykować?Nie liczysz chyba na to, że osoba skrytykowana uśmiechnie się i powie „tak – pewnie masz rację zmienię to.” Po cholerę udowadniać, że tylko twoje racje i pomysły na życie są idealne? Nikt nie ma do tego prawa. Nikt nie zna drugiego człowieka. Bo każdy jest inny. Nie znasz jego przeszłości, nie wiesz co go ukształtowało i jakie piętno odcisnęło się na jego psychice, ile wycierpiał i jak żył, żeby być tam, gdzie jest teraz. To trudna sztuka, żeby nie oceniać i nie krytykować postępujących inaczej niż my,  nie według naszych utartych schematów. Nie licz na to, że jak zwrócisz uwagę dziecku, że zachowuje się niegrzecznie, ono przestanie się nudzić, nie licz na to, że jak zrobisz awanturę mężowi, że śpi on przestanie być zmęczony…Nie licz, że krytykując matkę, która pozwala swoim dzieciom na obiad jeść frytki zyskasz tytuł dietetyka roku. „Kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamień”. A może to "tylko” zwykła, ludzka zazdrość?? A może nam szkoda, że dorosłym nie wypada wrzeszczeć z bezsilności w sklepie, zazdrościmy, że już nie potrafimy się głośno śmiać,  może nam żal, że nie potrafimy pozwolić sobie na odrobinę luzu i beztroski, bo to, że nie możemy mieć tego, na co mają odwagę inni, tak bardzo nas tak drażni? Może dlatego szukamy winnego swoich frustracji? Nie wiem, nie znam się, nie jestem psychologiem. To moje luźne przed-weekendowe obserwacje. Nikt z nas nie jest doskonały. Więc… Nie zatruwaj życia innym w imię swej nieomylności. Ciesz się życiem i daj żyć innym. Tak po prostu. Po ludzku, po swojemu.

41 komentarzy:

 1. Byłaś świadkiem sytuacji, którą opisywałam jakiś czas temu u siebie na blogu. Jak to zazwyczaj obce Panie straszą dzieci, że od mam je zabiorą jak będą takie niegrzeczne. To prawda, jako obserwatorzy widzimy tylko kawałek sytuacji a to jest jednak tylko kawałek. Fajnie napisane:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki,,, drażniące jest jeśli ktoś nie mając pojęcia jak chodzi się w butach innego naucza, poucza i krytykuje. Po co?

   Usuń
 2. Jestem pod wrażaniem wpisu. Oczywiście, że masz rację, ale chciało Ci się tą rację przedstawić. Super:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak mi się wydaje, ale czy mam rację ... ??

   Usuń
 3. Świetny wpis :) Tak to zgrabnie poopisywałaś, że aż się chciało czytać :D Pozdrowionka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po Twoim komentarzu urosłam jakieś 15 cm....w górę nie w szerz :)

   Usuń
 4. Też nie lubię takich ocen, nie lubię również, jak ludzie oceniają innych przez pryzmat własnego światopoglądu i każdy, kto myśli inaczej niż oni, jest oczywiście gorszy.
  I zgadzam się z Eve Daff, bardzo trafnie to ujęłaś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Bardzo dziękuję - nie lubimy, ale niestety, często jesteśmy świadkami czy ofiarami takich zachowań. Nieraz szkoda tłumaczyć "dlaczego" - lepiej spuścić zasłonę milczenia na wszechwiedzących - niech sobie żyją nadal w tym przekonaniu- życie ich doceni.

   Usuń
 5. W wielu kwestiach się z Tobą zgadzam, im jestem starsza tym ostrożniej podchodzę do oceniania, to nie moja rola.
  Są jednak sytuacje, okoliczności, osoby, wobec których nie można zostać obojętnym. Nie powinniśmy przecież żyć i postępować tak, jakbyśmy byli sami na ziemi. Sytuacje opisałaś o tyle typowe, że obserwowane przez nas wszystkich często, ale są też inne, skrajnie różne, które trudno zaakceptować. Jednak każdą uwagę można zwrócić inaczej, być bardziej wyrozumiałym. Kiedyś w dużym sklepie pani z obsługi zwróciła matce uwagę, aby dziecko nie biegało między regałami, bo zrzuci szklane opakowania i zrobi sobie krzywdę, na to owa mamuśka:to moje dziecko, pani nie ma prawa mnie pouczać, a za szkody zapłacę. A dziecko naprawdę szalało, jak w parku rozrywki.
  W przychodni, gdzie czekałam w tłumie ludzi na swoją kolej zrobił się taki hałas, że lekarka wyszła na korytarz i poprosiła o ciszę, bo nawet przez zamknięte drzwi jest za głośno i nie może się skupić. Strach, co mówili niektórzy o lekarce, która tylko poprosiła o ciszę...
  Taki hejt jest po różnych stronach barykady i czasem gryzę się w język, żeby nie zabierać głosu i nie denerwować się, a w niektórych sytuacjach nie muszę znać historii życia danej osoby, żeby wiedzieć, że w danym momencie postępuje niewłaściwie...
  Ale chyba domyślam się, co Cię skłoniło do napisania tego posta...
  To Twoje życie i Twoje decyzje i tak jak powiedziałaś: niechaj pierwszy rzuci kamieniem, kto jest bez winy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie piszę tu o ekstremalnych sytuacjach , o rozwydrzonych dzieciach, których pustogłowe mamuśki twierdzą, że wychowują bezstresowo a w rzeczywistości dziecko wychowuje się samo... zresztą wiesz, że każda sytuacja jest inna. Co mnie skłoniło do napisania? Przeczytałam wpis Chomikowej :) i padłam, zarówno śmieszny jak i bardzo refleksyjny. Nieraz lepiej nie oceniać nie znając faktów

   Usuń
 6. Brawo kochana:)łatwo jest oceniać innych, nie patrząc na siebie i swoje zachowanie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto zastanowić się dlaczego ktoś postępuje tak a nie inaczej :)

   Usuń
 7. Przywiodłaś mi na myśl słowa Szymborskiej: "Tyle o sobie wiemy, ile nas sprawdzono". Właśnie "nas". Tego co czują i myślą inni, którędy idzie ich logika możemy się tylko domyslać.
  Świetny tekst, Jago.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Ale nieraz to "domyślanie" nie bardzo nam wychodzi

   Usuń
 8. BARDZO dobrze napisałaś - jakże łatwo nam oceniać i przyczepiać łatki innym nie mając nawet do tego prawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ileż nasz życie było by prostsze bez czepiania się :)

   Usuń
 9. Jak mawia mój syn "Własne g... mniej śmierdzi"
  Wiesz, kiedy stykam się z totalnie różnymi kulturowo ludźmi nie mogę ich oceniać wg własnej miarki. Nauczyłam się, że oni działają inaczej niż ja i nie twierdzę, że mój sposób jest lepszy. Co nie zmienia faktu, że czasem szlag mnie trafia.
  Zdaje mi się, że nawiązujesz do czegoś co ostatnio czytałam. Ale może to tylko moje wrażenie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetne powiedzonko :) Nie mówię tu o różnicach kulturowych, bo wchodząc na czyjeś "terytorium" musisz, a przynajmniej powinnaś zaakceptować ich obyczaje. Tu chodzi mi o codzienne życie, o codzienne sytuacje i codzienne zachowania zatruwające życie innym

   Usuń
  2. Dostosowanie się do gospodarzy to jedno. Wiesz, działam w międzynarodowej organizacji, której motto brzmi "Friendship through understanding". Spotykam kobiety z różnych krajów i o to zrozumienie czasem jest bardzo ciężko. Ale, jak piszesz, póki się nie wejdzie w cudze buty, nie wolno oceniać

   Usuń
  3. I właśnie wychwyciłaś sedno, strzał w sam środek - to o co mi chodziło !!! Nie oceniaj jeśli nie wiesz jak się chodzi w cudzych butach :) Dziękuję :)

   Usuń
 10. Zachwycił mnie ten wpis. Nie oceniajmy, szczególnie, że zazwyczaj niewiele wiemy o spotkanych na chwilę osobach. Lepiej się czasami uśmiechnąć, niż skrzywić twarz. Naprawdę wiele zależy od naszego nastawienia. Jeżeli myślę, że każdy jest chamem, to i inni będą traktować mnie chamsko. Jeżeli podchodzę z życzliwością do drugiego człowieka, przeważnie otrzymuję życzliwość w zamian. Że czasem nie? Cóż, trudno. Dla tych kilku wyjątków, które nigdy nie okazują życzliwości, nie warto patrzeć na świat wyłącznie przez pryzmat złych zachowań.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za uznanie - to nie jest proste NIE oceniać i NIE krytykować. Ale zawsze trzeba pamiętać, że wypowiedzianego słowa nie da się cofnąć. Uśmiech pozwala na złagodzenie nie jednej sytuacji

   Usuń
 11. Wiesz, Twój głos jest głosem wołającego w puszczy. Wszyscy oceniają, nawet powyżej komentujący ocenili Twój wpis! Ocenili pozytywnie, więc się do nich przyłączam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W puszczy?? Raczej na pustyni.... :)

   Usuń
 12. kilka lat temu byłam obiektem przeplotkowaym z każdej strony, nikt na mojej wiosce nie spytał się co i jak, jak jest na prawdę itp ale wiem że każdy gadał na mój temat i dodawał swoje 3 grosze- teraz już tego nie ma ale to mnie uodporniło na krzywdzącą opinię innych i nauczyło aby postępować inaczej- czasem jest ciężko ale staram się oceniać kogoś póki sama się nie przekonam jaka ta osoba jest. Swoją drogą bardzo często zastanawiam się skąd w ludziach tyle żółci- przecież duzo przyjemniej jest powiedzieć komuś że np ładnie dziś wygląda niz zwrócić uwagę że coś źle robi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Często odnoszę wrażenie, że wylewając tony jadu ludziom poprawia się samopoczucie - osobiście przestałam tłumaczyć się "idealnym" - to jak mówić do kogoś w innym, nieznanym języku. Po co walczyć z wiedzącym lepiej?

   Usuń
 13. A wiesz kochana, że ja jestem chyba dzikusem bo nie oceniam ludzi, taki mam jakiś charakter. Z reguły wyznaje zasadę wolności :-) chętnie wysłucham i pomogę, jak ktoś chce doradzę, ale nie obgaduje, nie wytykam palcami. A sama jestem na językach, właśnie za to, że nie plotkuje i nie biorę w takich nasiadówkach udziału. Ale mam to gdzieś !!! oczywiście każdy ma prawo do wypowiedzi, ale konstruktywnej :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nieraz też mam to gdzieś, ale często zastanawiam się co kieruje takimi ludźmi?? nieomylność czy wysokie mniemanie o sobie ?

   Usuń
 14. Masz rację w kwestii - co wiemy o innych? Niewiele o nich wiemy, oceniamy przez pryzmat naszych emocji i przekonań, popełniamy błędy. Z drugiej strony - nasza aktywność blogowa to "nasz kawałek podłogi" (jak zauważyła to pewna - ceniona przeze mnie - blogerka) - tu dajemy upust naszym uczuciom, myślom, rozterkom. Gdyby zastosować cenzurę w postaci poprawności politycznej/obyczajowej, blogowanie straciłoby sens. Myślę, że po prostu - jako ludzie - jesteśmy różni i ujawniamy odmienne przekonania, spostrzeżenia i oceny. Możemy nazywać je "hejtem", albo "innym punktem widzenia"... :) Wszystko zależy od naszej otwartości na odmienne poglądy innych osób.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat tu chodzi mi o konkretne sytuacje z życia wzięte, z realnego, namacalnego życia, często ociekającego mądrzeniem się i ocenianiem innych. O to mi chodziło. Bez żadnych podtekstów. Bo blogi rządzą się swoimi prawami. Masz rację, to "nasz kawałek odłogi", ale uderz w stół nożyce się odezwą ? Każdy tu pomyślał o czymś innym, o innej sytuacji o innym zdarzeniu. I w końcu o to chodzi w blogowaniu. Każdy ma wolną wolę o może reagować i żyć jak mu się podoba. O ile nie będzie to w granicach dobrego smaku. A to bardzo płynna granica.

   Usuń
 15. Kupuję to co napisałaś- w 100% się zgadzam!

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo mądry i pouczający wpis, jednak jak wiesz, ludzi który widzą na cmentarzu same plusy a nie krzyże, jest w naszym kraju bardzo mało, dlatego takie pozytywne osoby jak Ty powinny być pod ścisłą ochroną ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ha ha ha ... doooobreee.... No aż taką optymistką nie jestem :) na cmentarzu to i ja widzę już koniec drogi doczesnej :) Nie chciałam żeby ten wpis był moralizatorski

   Usuń
 17. Dziękuję, postaram się o tym pamiętać, bo przyznam, że czasami jestem tą, którą drażni rozrabiające dziecko albo dziwi się, gdy rodzic kupuje dziecku frytki i colę (zwłaszcza, gdy dziecko jest otyłe). Cieszę się, że odkryłam Twojego bloga - jest genialny i natychmiast dodaję do ulubionych, żeby w wolne wieczory (natychmiast słowo "jesienne" przychodzi mi do głowy, ale letnie też bywają wolne) poczytać Cię od początku. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nieraz warto popatrzeć na innych z zupełnie innego wymiaru. Cieszę się, że fajnie Ci się czyta to co ja piszę :)

   Usuń
 18. Jaga - Jesteś mądrą kobietą. Zaimponowałaś mi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wcale nie jestem mądra - jestem tylko dobrym obserwatorem świata

   Usuń
 19. W żadnym razie wpis moralizatorskim nie jest. Jest prawdą, którą niewielu ma odwagę głosić. Myśl, którą zakończyłaś posta, jest tak piękna, że miałabym ochotę ją przepisać, bo zbieram różne myśli, aforyzmy znalezione u innych blogowiczów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko przepisać ale też głosić na każdym kroku...

   Usuń

*Bardzo mnie cieszy każdy komentarz - wiem przynajmniej, że nie jestem ignorowana i wiem, że piszę nie tylko dla siebie.
Więc bardzo serdecznie dziękuję
*Odpisuję zarówno na maile jak i odpowiadam na komentarze.
*Nie lubię za to anonimowych komentatorów - proszę podpisz się jeśli nie masz konta
*Jeśli nie musisz nie bądź złośliwy w stosunku do innych - na mnie możesz się wyzłośliwiać - obronię się zawsze
*No i uszanuj moją własność - to ja jestem autorem zarówno pisaniny jak i dużej ilości zdjęć.